AKTUALÍTÁSOK

Képzések

"Megelőző műtárgyvédelem a múzeumokban" akkreditált képzés 2025 szeptemberében újraindul!

A képzési tájékoztató elérhető itt.

Megelőző műtárgyvédelem a múzeumokban - akkreditált szakmai továbbképzés


A Megelőző műtárgyvédelem a múzeumokan akkreditált továbbképzés (Nyilvántartási szám: IV/385/2023) 2023-ban akkreditálási eljáráson esett át azzal a céllal, hogy több gyakorlati órával, workshoppal bővülve 80 órássá fejlődjön. Mivel a képzésre egyre több szakterületről jelentkeznek múzeumi kollégák az ország egész területéről, fontos szemponttá vált a képzési tematika átalakítása, hogy mindenki számára hasznossá és befogadhatóvá váljon a tetemes mennyiségű tananyag.


Az állományvédelem témája és korszerű megoldásai egyre több embert foglalkoztatnak a múzeumi területen, hiszen kirajzolódik a műtárgykárosodások megelőzésének fontossága a megszámlálhatatlan restaurálási feladattal szemben, különösképpen napjainkban, amikor országos szinten jellemzővé vált a restaurátor szakemberek hiánya. Ugyanakkor a Kulturális intézményben foglalkoztatottak munkaköreiről és foglalkoztatási követelményeiről, az intézményvezetői pályázat lefolytatásának rendjéről, valamint egyes kulturális tárgyú rendeletek módosításáról szóló 39/2020. (X. 30.) EMMI rendelet 2. számú mellékletének 102. pontja az állományvédelmi felelős munkakör betöltéséhez szükséges, legalább 60 órás szakmai továbbképzés sikeres teljesítését írja elő.


A Múzeumi Állományvédelmi Bizottság évente egy alkalommal indítja egyedülálló, ingyenes továbbképzését Budapesten, az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ (OMRRK) épületében, minimum 12, maximum 25 hallgató részvételével.



A jelentkezés feltétele érettségi bizonyítvány, múzeumi jogviszony és minimális szakmai gyakorlat megléte, továbbá a jelentkezési dokumentumok benyújtása.




Az oktatás célja, olyan szakemberek képzése, akik képesek az állományvédelmi feladatok önálló ellátására, átlátják, priorizálják a múzeumokban felmerülő állományvédelmi szempontból változtatást igénylő helyzeteket és megoldásukra képesek cselekvési tervet készíteni, majd annak megvalósítását hatékonyan koordinálni.



Az elvárt tudásszint elsajátításáról záródolgozat elkészítésével számolnak be a hallgatók, amely egy-egy problémás, beavatkozást igénylő raktárhelyiség, múzeumi szárny, vagy fejlesztést igénylő kiállító tér állapotának felmérését, megoldási javaslatokat és kidolgozott munkatervet is tartalmaz.



A szakmai továbbképzés főbb tanulmányi területei és arányai:


Tanulmányi terület

Óraszám

Arány (%)

Múzeumtechnikai ismeretek

11,5

16,6%

Műtárgykorróziós ismeretek

23,5

33,8%

Légkörkémiai ismeretek

4,5

6,5%

Állományvédelem szervezési ismeretek

2

3,6%

Múzeumi kártevők ismerete

3

4,3%

Szállítási, csomagolási ismeretek

5,5

7,9%

Biztonságtechnikai, vagyonvédelmi ismeretek

3

4,3%

Raktárkörnyezeti ismeretek

4,5

6,5%

Kiállításkörnyezeti ismeretek

4

5,5%

Kockázatkezelési ismeretek

4

5,5%

Kommunikációs ismeretek

4

5,5%

Problémafelvetés/kutatómunka és konzultáció

10,5



Az ismeretátadást 30 fő, szakterületén jártas előadó végzi, 40 előadás, 2 kerekasztal-beszélgetés és 3 szakmai workshop keretében 12 napon keresztül, technikailag jól felszerelt, kellemes, esztétikus környezetben.




A képzés egy nyitó beszélgetéssel indul, ahol a jelenlévők megvitatják a múzeumi állományvédelem napjainkban érzékelhető helyzetét, megoldási javaslatokat, ötleteket is megfogalmazva. Ez az alkalom annak is teret ad, hogy a résztvevők megismerjék egymást, az intézményeikben fennálló helyzeteket, ugyanakkor szemléletmódbeli különbségek is a felszínre kerülhetnek. Az oktatásra fővárosi és vidéki, állományvédelemben jártas szakemberek vagy épp pályakezdő kollégák is jelentkezhetnek, más-más tapasztalattal a hátuk mögött, ezért az együtt töltött oktatási napok kiválóan alkalmasak kapcsolatépítésre, tapasztalatcserére és - a Bizottság nem titkolt célkitűzéseként - a szakmai összefogás megerősítésére.


Az ismerkedés után az ismeretek bővítése veszi át a főszerepet, hiszen 12 napon keresztül szakmai előadások követik egymást: múzeumi épületek építészeti megoldásai, különböző műtárgy alapanyagok jellemzői és az azokra ható környezeti tényezők, a műtárgyakra és a restaurátorokra veszélyes anyagok a múzeumokban, műtárgyraktározási szabályok, kiállításokkal szemben támasztott követelmények témájában. A gyakorlati oktatás részeként a csoport látogatást tesz a Néprajzi Múzeum raktáraiba és restaurátor műhelyeibe, valamint sor kerül egy, az állományvédelmi szempontokat kidomborító vezetésre is a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállításba.
A gyakorlati órák segítséget nyújtanak állományvédelmi protokoll kidolgozásában, a kártevő monitoring tevékenység megtervezésében, műtárgykörnyezeti értékeket szabályzó- és mérőkészülékek megismerésben, üzemelésében, kártevők elleni védekezésben, műtárgy csomagolásban.




A második oktatási hét végétől, az átadott ismereteket is felhasználva, a hallgatók az általuk választott, állományvédelmi szempontból kihívást jelentő kérdéskörhöz gyűjtenek adatokat a Bizottság tagjaiból kijelölt konzulenssekkel együtt gondolkodva, hogy a tanév végére, egy évet felölelő kutatómunka eredményeként, záródolgozat formájában, megoldási javaslatokkal tudjanak előállni. 




A Bizottság 2025. augusztus 15-i jelentkezési határidővel indítja soron következő képzését, 2025. szeptemberében.

 

A 2025/2026-os évfolyam továbbképzési programja egy teljes évet ölel fel.


2025. szeptember 15-16-17-én kerül sor az első oktatási blokkra,

majd október 13-14-én folytatónak az előadások,

az októberi képzési blokk 15-én a hallgatók prezentációjával zárul.

Ezt követően tavaszig a hallgatók önálló kutatómunkája zajlik, konzulensi segítséggel.

2026. március 16-17-18-án és 2026. április 27-28-29-én újra a személyes jelenléttel történő oktatás kerül fókuszba.

A képzési heteket a kutatómunka záródolgozatba történő feldolgozása követi, amelynek védése 2026. szeptember 7-8-9-én esedékes.


A képzésre a jelentkezési dokumentumok beküldésével van lehetőség 2025. augusztus 15-ig.


Az alábbi dokumentumokat:


    Kitöltött jelentkezési lap
    Motivációs levél
    Munkáltatói igazolás
    Munkáltatói/munkavállalói nyilatkozat
    Hozzájárulási nyilatkozat média anyagok fotóin és videoiban történő szereplésről


tabi.orsolya@neprajz.hu mail címre várjuk!


A képzési tájékoztató elérhető itt.

A felhívás a Néprajzi Múzeum honlapján itt olvasható.