A "Megelőző műtárgyvédelem a múzeumokban" állományvédelmi felnőtt akkreditált képzés 2025 szeptemberében indult teljes létszámmal. Ami az előadássorozatokat illeti, idén áprilisban sikeresen zárult a képzés, azonban a hallgatóknak még hátravan a vizsgamunkájuk bemutatása.
A képzési hetek során a résztvevők elméleti és gyakorlati előadásokon egyaránt részt vettek. A teljesség igénye nélkül az alábbi témákkal ismerkedhettek meg a képzésen részt vevő kollégák:
- fotó-, film-, fém-, bőr-, fa-, textil- és szilikátalapú műtárgyak károsodása;
- a kiállításokhoz szükséges eszközök bemutatása;
- kártevő-monitoring tervezése és dokumentálása;
- a raktárakkal szemben támasztott követelmények és a tárolási módok kialakítása;
- műtárgyszállítás előkészítése és dokumentációja.
A képzés első felében a résztvevők - a Bizottság tagjaiként már ismert előadók vezetésével - bejárták a Néprajzi Múzeum állandó kiállítását, ahol a kiállítóterekre vonatkozó kérdések és az állományvédelmi szempontok kerültek előtérbe. Emellett szó esett az építés során felmerült kérdésekről, alkalmazott megoldásokról és tapasztalatokról is.
A képzés második felében a hallgatók a Néprajzi Múzeum Gyűjteményi Központjában két csoportban merültek el a műtárgyraktárak rejtelmeiben, miközben betekintést nyertek a restaurátorműhelyek munkájába is.
Végezetül átfogó ismereteket szereztek a csomagolóanyagokról, majd részt vettek egy interaktív, műtárgycsomagolásról szóló workshopon, ahol csoportbontásban, szemléltető tárgyakon próbálhatták ki a tanultakat.
A képzés ez alkalommal négy különböző blokkra, azon belül pedig háromnapos periódusokra tagolódott annak érdekében, hogy az előadók által átadott jelentős mennyiségű tudásanyag könnyebben befogadható legyen a hallgatók számára.
Összességében az egyéves képzési időszak 24 előadó és 42 előadás közreműködésével, több különböző helyszínen - a Néprajzi Múzeum kiállítótereiben, az OMRRK "C" épületének kis- és nagytermében, valamint az "A" épület kutatószobájában, műtárgyraktáraiban és restaurátorműhelyeiben - sikeresen zajlott le.
A képzés 2026 szeptemberében zárul a hallgatók által választott témákhoz kapcsolódó, önállóan elkészített állományvédelmi cselekvési tervek kidolgozásával és azok záródolgozat formájában történő bemutatásával.
A következő évfolyam szintén szeptemberben indul, a jelentkezéseket május 20-tól fogadjuk.