AKTUALÍTÁSOK

Friss híreink

Havaria nap a Dobó István Vármúzeumban (2026. 05. 11.)

Havária esetekre történő felkészülés jegyében telt egy teljes nap Egerben, a Dobó István Vármúzeumban. A Múzeumi Állományvédelmi Bizottság (MÁB) második alkalommal szervez közösen szakmai napot, az erre vállalkozó vármegyei hatókörű városi múzeummal.

Az esemény célja a szakmai ismeretátadáson túl a MÁB havária protokollok kidolgozásában folytatott munkájának bemutatása és szakmai diskurzus biztosítása a helyspecifikus tapasztalatokat érintve. A rendezvény kitér a tűzvédelmi oktatásra és tűzoltósági gyakorlat megvalósítására, abban bízva, hogy az elméleti és gyakorlati áttekintés mind a múzeumi dolgozóknak, mind a tűzoltóság és katasztrófavédelem kollégáinak hasznos segítséget nyújt a váratlanul bekövetkező vészhelyzetek kezelésben.

Ahhoz, hogy havária esetek alkalmával egy intézmény a legkisebb reakcióidővel és szakszerűen legyen képes reagálni a történtekre, elengedhetetlen egy az adott intézményre hangolt, átgondolt, előre kidolgozott - jogi és etikai szabályokat érvényesítő - havária protokoll megléte.


A Vármúzeum többek között, ennek a nagyon fontos dokumentumnak a megvalósítását tűzte ki céljául az elkövetkező időszakra. A protokoll átgondolásához számtalan szakmai kérdést szükséges tisztázni több szakterülettel, a rendezvény ezen kérdések megválaszolásának is teret biztosított.

Novákné Mlakár Zsófia, a Dobó István Vármúzeum igazgatója, nyitóbeszédében kihangsúlyozta milyen fontosnak tartja a cselekvési terv megvalósulását és a múzeumi dolgozók felkészítését váratlan vészhelyzetekre, továbbá kifejezte szándékát arra vonatkozóan, hogy szorosabbra fűzze a szakmai kapcsolatot a Múzeumi Állományvédelmi Bizottsággal.



A rendezvényen előadást tartott Marton Tímea igazgatói kabinetvezető, mint a Dobó István Vármúzeum tűz- és munkavédelmi megbízottja a vagyonkezelési helyek, épületek és kiállítóterek tűzvédelmi felszereltségéről, majd Sas Ádámmal a Tűzvédelmi és Iparbiztonsági Hatóság főosztályvezetőjével nyílt alkalom a tűzvédelmi irányelvek, jogszabályi háttér és lehetőségek pontosítására. P.Holl Adrien a RETÖRKI állományvédelmi szakértője, MÁB tag, könnyűipari mérnök számolt be a Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Levéltárában történt tűzeset utáni műtárgymentési tapasztalatairól, előadását Molnár Péter tűzoltó őrnagy felszólalása követte. Az Egri Hivatásos Tűzoltóság parancsnoka beavatta a résztvevőket a kivonulás és oltás gyakorlatában zajló folyamatokra a tűzoltók szemével s a katasztrófavédelem munkatársaival közösen szimuláltak egy vészhelyzeti bejelentést.



A bejelentést követően kivonult a helyszínre az Egri Hivatásos Tűzoltóság két autóval, s tűzoltási, sérült személy- és műtárgymentési gyakorlatot mutattak be, Molnár Péter tűzoltó őrnagy kihangosított narrációjával kísérve.




A levonulás után ismét a cselekvési terv kidolgozására helyeződött a fókusz, a Bizottság képviseletében Dicső Ágnes festményrestaurátor, az Iparművészeti Múzeum műtárgyvédelmi szakembere a MÁB havária protokoll kidolgozásában végezett eddigi munkáját osztotta meg a jelenlévőkkel, számtalan segítséget nyújtva egy saját dokumentum kidolgozásának folyamatához. Az eseményt egy kerekasztal-beszélgetés zárta, ahol az egész nap tapasztalatait és a még felmerülő kérdéseket járhatták körül meghívott előadóikkal közösen a múzeumi kollégák.

Ezúton is köszönjük Sikéné Kovács Melindának, szilikátrestaurátor-művésznek, a Vármúzeum állományvédelmi osztályvezetőjének, a rendezvény szervezését, akinek a továbbiakban feladata lesz a Dobó István Vármúzeum havária protokolljának kidolgozása s az ehhez kapcsolódó szakmai csoportmunka összefogása.


A Múzeumi Állományvédelmi Bizottság köszönetét fejezi ki a múzeum vezetőségének és minden dolgozójának a szakmai nap befogadásáért és az aktív jelenlétért!


Szöveg: Tabi Orsolya

Fotók: Bozsik Bella